Aleksander Krulli pärandist laekus Kreutzwaldi muuseumi käsikirjalist materjali, mille hulgas on ka ettekande mustand „Esimesed kümme aastat“, mis avab memoriaalmuuseumi saamislugu. Esmakordselt on siin kirjas Rudolf Põldmäe ettepanek kutsuda muuseumi juhataja-korraldaja kohale Mart Pukits ja kui viimane keeldub, pakkuda kohta luuletaja Heiti Talvikule. Põldmäe arvab, et Talvik on küll ebapraktiline boheemlane, kuid provintsimuuseumi majandusmuredega peaks ta oma abikaasa Betti Alveri toel toime tulema. Läks hoopis nii, et põhiraskus muuseumi edaspidises töös jäi Jaan Reineti ja Jakob Tedre kanda.

Foto: Mati Pakler

Aleksander Krull 
5.09.1922–1.10.2010

Kauaaegne muuseumide direktor (Dr. Fr. R. Kreutzwaldi Memoriaalmuuseum, Võrumaa muuseum, Mõniste muuseum), kooride dirigent ja kultuuritegelane. Võru linna aukodanik.

 

Rudolf Põldmäe
1908–1988

Kirjandusteadlane, folklorist ja kultuuriloolane. Dr. Fr. R. Kreutzwaldi Memoriaalmuuseumi esimese ekspositsiooni koostaja. Artiklikogude „Kirjamehi mitmes mõõdus“, „Kultuuriloolisi vahelugemisi“ autor. „Eesti kirjanduse ajaloo“ üks autoreid.

 

Mart Pukits
1874–1961

Graafik ja tõlkija. Üks eesti varasemaid raamatugraafikuid, esimesi juugendstiili viljelejaid Eesti raamatukunstis. Tema portreejoonistustega on illustreeritud õpikuid (M. Kampmaa, „Eesti lugemik“). Loonud Kreutzwaldi portreed värvilises litograafias (1903) ja kahevärvilises puugravüüris (1905).

 

Heiti Talvik
1904–1947

Luuletaja. Võttis osa arbujate luulerühmitusest, oli üliõpilasseltsi Veljesto liige. Luulekogude „Palavik“ (1934) ja  „Kohtupäev“ (1937) autor. Abielus luuletaja Betti Alveriga. Arreteeriti NKVD poolt 1945. Suri Siberis 1947.

 


Liitu uudiskirjaga

Iga kuu ilmuv Vana-Võromaa muuseumide uudiskiri.

  Soovin saada uudiskirja aadressile:

  Lisainfo ja ilmunud uudiskirjad.

  Broneeri külastus

  Vana-Võromaa muuseumid
  Võru Instituudi uudiskiri banner
  Vana Võrumaa muuseumid
  Eesti Kirjanike Muuseumide Ühing