Dr. Fr. R. Kreutzwaldi Memoriaalmuuseumis 10.02 – 10.03.2018

vaata kuulutust

Isikunäitus „Lihtne ja soe“

Väljapaneku eesmärgiks seati käelise tegevuse vahendusel nö juurte juurde pöördumine, et väärtustada kudumites ääretut lihtsusetaotlust, ehk teatavat robustsustki, pakkudes samas ka rohket nüansirikkust.

Sokisadu“ on kui suguvõsa kokkutulek, kus kõikidel nägudel on midagi ühist, kuid väikeste erinevuste vahendusel lisanduvad uued põlvkonnad ja sugulusastmed.

Kudumid baseeruvad kõik ühel algideel, millele iga sokipaar lisab oma nüansi. Tehnoloogia on valitud ääretult lihtne ja kasutusel on vaid kaks värvi, mis seonduvad talvega, mil sooje sokke vajatakse. Valge sümboliseerib lund, läikniit jääsära ja oranži erinevad varjundid talvist päikeseloojangut valgel maastikul. Lume kohevust väljendab nn vorpide kudumine parem-pahempidiste vahelduvate pindadena. Väljapandud piltide juures on talvemotiivide käsitlemisel samasugused põhimõtted: lakooniline värvivalik ja lihtsustatud visuaalsed kujundid. Abstraktsusele kalduv tulemus jätab vaatajale piisavalt ruumi omapoolseks tõlgenduseks. Autor on huvitatud tagasisidest selle kohta, mida erilist vaatajad ühelt või teiselt pildilt leidsid või kas keegi tundis ära koha, mida pildil kujutati. Nii nagu piltide puhul, juhitakse ka kudumite juures tähelepanu asjaolule, et sama idee võib võtta sadakond erinevat ilmet ning iga potentsiaalne kuduja saab ise edasi mõelda ja veel variatsioone leida.

Nõuanne: kudumise käigus piilu alati ka töö pahemale poolele, nii võid avastada uusi põnevaid väljundeid parema poole teostamiseks!

Idee teostamise tulemusena valmis 141 erineva lahendusega sokipaari ja 12 fototöötlust.

2018 aastal antakse 100 sokipaari üle Eesti Kaitseväele, et pakkuda välismissioonidel osalejatele killukest kodusoojust.


Täname toetajat, Eesti Kultuurkapitali.

Tiia Artla (Tallinna Ülikooli käsitöötehnoloogia ja rahvakunsti lektor)

Mati Mõttus (Tallinna Ülikooli digitehnoloogiate instituut, arvutigraafika õpetaja)


Liitu uudiskirjaga

Iga kuu ilmuv Vana-Võromaa muuseumide uudiskiri.

  Soovin saada uudiskirja aadressile:

  Lisainfo ja ilmunud uudiskirjad.

  Videod

  Broneeri külastus

  Vana-Võromaa muuseumid
  Võru Instituudi uudiskiri banner
  Vana Võrumaa muuseumid
  Eesti Kirjanike Muuseumide Ühing