Lauluisa muuseumis on avatud näitus „Doktor Kreutzwaldi visiitportreed. Päevapildistusi Kreutzwaldist ja tema ajast“, kus esmakordselt on väljas kõik Fr. R. Kreutzwaldist tehtud fotod. Kooskõla, mille näituse koostaja Ago Ruus on saavutanud, kõnetab vaatajat, kes maldab olla koos Kreutzwaldiga ning avastada enda jaoks uut nii mõneski varem nähtud pildis. Kreutzwaldiga algab ka Eesti fotograafia ajalugu. Näitus jääb avatuks 2023. aasta detsembrini.

Tänu Fr. R. Kreutzwaldi aktiivsele tegevusele ajalehe sõnumisaatjana teame täpselt, millal esimene fotograaf Võrru jõudis. Kõigest mõned aastad pärast seda, kui prantslase Daguerre’i avastus avalikkuse ette oli jõudnud, avaldas Tartus ilmuv saksakeelne ajaleht Das Inland 1845. aasta kevadel Võru tohtri lühisõnumi, et märtsi alguses andis Võrus kontserdi perekond Kleinschneck. Pärast kontserti esitlenud härra Georg Kleinschneck linnakodanikele kaasatoodud dagerrotüüpiakaamerat ja teinud ka mõned dagerrotüüp-portreed. Kreutzwald kirjutab: „Hr. Kleinschneck tõi meie juurde ka esimese dagerrotüübi ning lasi päikesel portreesid varjundada. Meie surelike portreemaalijate meelitused võivad niisugusest kõrgemast hiilgusrikkast kunstnikust rikutud saada, sest valguspildid on otsekohesed tõepildid ….“ (Das Inland, 1845, nr 17)

Fotoportreede tõetruuduse kirjeldamisel laskis Kreutzwald käiku kõik oma sõnaseadmisoskuse varjundid. Kahjuks pole sellest sündmusest säilinud ainsatki dagerrotüüpi ega ole ka teada, keda Kleinschneck „laskis päikesel varjundada“.

 Ago Ruus


Liitu uudiskirjaga

Iga kuu ilmuv Vana-Võromaa muuseumide uudiskiri.

  Soovin saada uudiskirja aadressile:

  Lisainfo ja ilmunud uudiskirjad.

  Videod

  Broneeri külastus

  Vana-Võromaa muuseumid
  Võru Instituudi uudiskiri banner
  Vana Võrumaa muuseumid
  Eesti Kirjanike Muuseumide Ühing