Tänavu möödub 220 aastat Dr. Fr. R. Kreutzwaldi sünnist. Kreutzwald kuulub nende vaimusuuruste hulka, kelle kohta kehtivad Villem Reimani sõnad: „… inimesed sünnivad ja surevad, tulevad ja lähevad. Mõned jätavad jälgi, mis kestavad. Mõne kohta maksab vana tõesõna: nende teod käivad nende järel!“ Sünnipäevakingina Lauluisale on äsja ilmunud ka raamatud „Kreutzwaldi ja Koidula kirjavahetus“ ja „Doktor Kreutzwaldi visiitportreed“ ning kümned tänupostkaardid Eesti kooliõpilastelt.

Ago Ruus esitleb raamatut “Doktor Kreutzwaldi visiitportreed”.

Operaator ja režissöör Ago Ruus on sündinud 4. augustil 1949 Vastseliinas Võrumaal, kus lõpetas ka keskkooli. Ta on õppinud 1968–1970 Tartu ülikoolis geograafiat ja 1974–1979 Üleliidulises Riiklikus Kinematograafiainstituudis, mille lõpetas mängufilmide operaatorina. Aastatel 1970–1971, 1973–1974 ja 1979–1993 töötas Tallinnfilmis, algul operaatori assistendina, hiljem operaatorina ja mängufilmide operaator-lavastajana. Seejärel tegutses operaatorina stuudios OMAfilm. 1996. aastal asutas stuudio PROfilm. Eesti Kinoliidu liige 1983. aastast.  Aastatel 1993–2001 andis välja ja toimetas koos Enn Sädega filmitegijate infolehte Pääsuke. Olnud Matsalu rahvusvahelise loodusfilmide festivali kunstiline juht. Aktiivse loodusfotograafina avaldanud artikleid ja korraldanud mitu personaalnäitust.

Filmiväliseks huvialaks eesti tõugu hobune, andis välja ajakirja Oma Hobu 2004-2015. Kokku 75 numbrit.

Ago Ruus on olnud üle 20 mängufilmi ja üle 50 dokumentaalfilmi operaator.

 

Filmid, mida Ago Ruus on ise pidanud kõige olulisemaks.

Arvatavasti on kõige olulisemad need filmid, mis ka kõige rohkem meeles:

– kõige esimene film “Kõrboja peremees” (1979) koostöö Leida Laiusega

– esimene muinasjutufilm “Nukitsamees” (1980)  eriline väljakutse operaatorile oma trikkide ja muinasjutumaailma loomisega

– “Puud olid …” (1985)  esimene koostööfilm Peeter Simmiga, kellega hiljem tegime veel mitu filmi; võlus Mats Traadilik maailm, nagu ka tema teises ekraniseeringus “Tants aurukatla ümber”  (ka koos Peeter Simmiga)

– filmid koos Lennart Meriga “Kaleva hääled”, “Toorumi pojad”, “Liivlaste lood” – väga põnevad filmireisid

– portreefilm “Nelli ja Elmar” (rež Enn Säde) väga meeldejääv suhe filmitegijate ja filmi kangelanna vahel

– filmid eesti tõugu hobusest “Loojangule vastu” ja “Varjupaik”  – väike panus meie kohaliku põlistõu säilimisse

– tõsielufilm “Kaheksa päeva nädalas”  – maaelu dokumenteerimise üritus Võrumaal ja veel paljud teised.

Viimastel aastatel on Ago Ruus avastanud enda jaoks vanad fotod. Valminud on arvukalt näitusi ja mahukas raamat „Vana –Võromaa päevapiltnikud“. Koostamisel on teine osa. Ka täna esitletav album „Doktor Kreutzwaldi visiitportreed“ on alguse saanud aasta tagasi valminud näitusest.

Ago Ruus:„Vanad fotod, nagu ka vanad ürikud, on sõnumitoojad aastate tagant, kuid erinevalt ürikutest kannavad tohutult palju rohkem informatsiooni enesega kaasas. Seepärast on kõige tähtsam hoida alles vanu fotosid, nendest rääkida. Ja mis pole vähetähtis – uurida ka vanu fotograafe seoses säilinud fotodega, kes olid need mehed-naised, tänu kelle ettevõtmisele me neid pilte täna võime nautida ja uudistada.“

 


Liitu uudiskirjaga

Iga kuu ilmuv Vana-Võromaa muuseumide uudiskiri.

    Soovin saada uudiskirja aadressile:

    Lisainfo ja ilmunud uudiskirjad.

    Broneeri külastus

    Vana-Võromaa muuseumid
    Võru Instituudi uudiskiri banner
    Vana Võrumaa muuseumid
    Eesti Kirjanike Muuseumide Ühing