2023. aastal ilmus muuseumi ja Võru instituudi kirjastamisel Ago Ruusi koostatud raamat „Doktor Kreutzwaldi visiitportreed“. Esimest korda tutvustatakse ühes väljaandes kõiki ülesvõtteid, mis on tehtud Kreutzwaldist tema eluajal. Neid on Ago Ruus tuvastanud 11. Antakse ka lühiülevaade Kreutzwaldi pildistanud fotograafidest: Julius Frohse, Reinhold Sachker, Theodor John ja Carl Schulz.

Trükis täiendab Eesti fotograafia ajalugu ja lisab sellesse ka Kreutzwaldi nime, sest 1845. aastal teatab ta ajalehes Das Inland imeaparaadist, millega sai inimese lühikese ajaga hõbeplaadile jäädvustada. „Hr. Kleinschneck tõi meie juurde ka esimese dagerrotüübi ning lasi päikesest portreesid varjundada. Meie surelike portreemaalijate meelitused võivad niisugusest kõrgemast hiilguserikkast kunstnikust rikutud saada, sest valgusepildid on otsekohesed tõepildid, selles aga on nende varjundite suurim varjukülg.“

Kahjuks ei ole sellest sündmusest säilinud ühtegi dagerrotüüpi.

1853. aastast pärineb Robert Borchardti dagerrotüüp Kreutzwaldi perekonnast. Väljaandesse on lisatud fotosid ka Kreutzwaldi kaasaegsetest ja Võru linnakesest.

Kreutzwaldi ajastut avav väljaanne pakub lugemisrõõmu kõigile kultuurihuvilistele.

Raamatut saab osta Kreutzwaldi muuseumist ja e-poest


Liitu uudiskirjaga

Iga kuu ilmuv Vana-Võromaa muuseumide uudiskiri.

    Soovin saada uudiskirja aadressile:

    Lisainfo ja ilmunud uudiskirjad.

    Broneeri külastus

    Vana-Võromaa muuseumid
    Võru Instituudi uudiskiri banner
    Vana Võrumaa muuseumid
    Eesti Kirjanike Muuseumide Ühing