„Koer“, kes läks Kreutzwaldi juurest Kadriorgu

Kreutzwaldi muuseumi kogus on väike malmist „Koer“ („Hispaania hurt“). Ese on saadud Kreutzwaldi Mälestuse Jäädvustamise Seltsi kaudu ja ostetud Kreutzwaldi tütretütrelt Alice Blumbergilt 16. aprillil 1930. Nüüd on „Koer“ läinud mõneks ajaks Kadriorgu.

 

 

 

 

 

 

 

Kui Eesti Kunstimuuseumis Kadriorus hakati koostama uut näitust „Alati meie kõrval. Kassid ja koerad 16.–19. sajandi kunstis“, avastas kunstiteadlane Anu Allikvee Kreutzwaldi muuseumi kogusse kuuluva „Koera“.

Kasse ja koeri on kunstis kujutatud kõikvõimalikes žanrides ja materjalides. „Nad on olnud religioossed sümbolid, allegoorilised võrdkujud, võimu ja seisuse väljendajad, truud kaaslased ja valvurid, meelelahutajad ja lemmikud…“ (kunstiteadlane Anu Mänd)

Näitusel väljas olevate maalide ja teiste temaatiliste esemete kõrval leidis endale väärilise koha ka Kreutzwaldi muuseumi „Koer“. Tänu Anu Allikveele saime oma eseme kohta teada nii mõndagi huvitavat.

„Koera“ eeskuju autoriks on tuntud prantsuse kujur Pierre Jules Mêne, kelle teose järgi tehti hulk koopiaid nii malmist, pronksist kui ka portselanist nii Prantsusmaal kui Saksamaal. Originaal on valminud 1844 ja see kandis nime „Hispaania hurt“.

Kadriorus sai „Koer“ järgmise etiketi:                                           

Tundmatu metallivalutöökoda

Pierre Jules Mêne (1810–1879) järgi

Koer (Hispaania hurt). Kirjapress

Pärast 1844

Malm. 4,7 x 12,5 (alus)

Dr. Fr. R. Kreutzwaldi Memoriaalmuuseum, Aj 6: 3

Tänutäheks kingiti muuseumile teaberikas kataloog „Alati meie kõrval. Kassid ja koerad 16.–19. sajandi kunstis“.

 

 


Liitu uudiskirjaga

Iga kuu ilmuv Vana-Võromaa muuseumide uudiskiri.

  Soovin saada uudiskirja aadressile:

  Lisainfo ja ilmunud uudiskirjad.

  Broneeri külastus

  Vana-Võromaa muuseumid
  Võru Instituudi uudiskiri banner
  Vana Võrumaa muuseumid
  Eesti Kirjanike Muuseumide Ühing