Sel aastal möödub kirjaniku ja kunstniku Gunnar Neeme (19.05.1918 Tartu – 3.02.2005 Melbourne) sünnist 105 aastat. 1994. aastal tunnustas Kreutzwaldi muuseum Gunnar Neemet mälestusmedaliga eesti kultuuri arendamise ja tutvustamise eest Austraalias ning „Kalevipoja“ illustreerimise eest. Pikaajalist koostööd muuseumiga kinnitavad ka Gunnar Neeme „Kalevipoja“-aineline triptühhon püsinäitusel ja 200 eepose illustratsiooni muuseumi kunstikogus. Hiljuti ilmunud proosakogumik „Tuuleraudne“ avab Neeme annet avaramalt ka kirjanikuna.

„Tuuleraudne“ on Gunnar Neeme seni ilmumata lühiproosakogumik, mis täiendab eesti sõja- ja pagulaskirjandust oma ebatavalise lähenemisnurgaga. Gunnar Neeme oli kirjutav kunstnik, kes mõtestas teda ümbritsevat maailma kunsti ja kirjanduse kaudu. Isiklikud seisukohad ja valusad kogemused lahingutandril olid „Tuuleraudse“ sõjajuttude kirjutamise alus.

Neeme keelekasutus on harjumuspäratu, võib suisa rääkida autori omakeelest. Seda arvesse võttes on kogumikus säilitatud Neeme kirjaviis.

Raamatule annavad lisaväärtuse autori enda illustratsioonid. Usun, et selle raamatu ilmumisega tuli eesti kirjandusse juurde üks omapäraselt kirjutav sõjakirjanik.

Kogumiku koostaja Karmen Maat


Liitu uudiskirjaga

Iga kuu ilmuv Vana-Võromaa muuseumide uudiskiri.

  Soovin saada uudiskirja aadressile:

  Lisainfo ja ilmunud uudiskirjad.

  Broneeri külastus

  Vana-Võromaa muuseumid
  Võru Instituudi uudiskiri banner
  Vana Võrumaa muuseumid
  Eesti Kirjanike Muuseumide Ühing