Ühe esimese eestikeelse kirjaniku Kristjan Jaak Petersoni (1801–1822) auks tähistatakse emakeelepäeva Eestis tema sünniaastapäeval 14. märtsil. Tema ood „Kuu“ on kujunenud ülistuslauluks eesti keelele:

Kas siis selle maa keel

laulutuules ei või

taevani tõustes üles

igavikku omale otsida?   

Samavõrd sobib emakeelepäeva Kreutzwaldi muinasjutt, sest eestikeelse kirjasõna ühe aluskivi „Eesti rahva ennemuistsete juttude“ ilmumisest saab tänavu 155 aastat. Muuseumid on külastajatele küll suletud, aga miks mitte tähistada emakeelepäeva seekord kodus just mõnd Kreutzwaldi muinasjuttu lugedes.

 

Fr. R. Kreutzwaldi „Eesti rahva ennemuistsed jutud“ ilmusid 1866. aastal Helsingis ja sisaldasid 43 muinasjuttu ja 18 muistendit.  Kreutzwaldi muinasjutte armastatakse lugeda ja neid on tõlgitud kümnetesse keeltesse. Rikkalik valik muinasjuttude illustratsioone tuntud kunstnikelt (Vive Tolli, Günther Reindorff, Peeter Ulas) on väljas aidamajas. Ka Võru kunstikooli õpilased on joonistanud juttude ainetel pilte. Nende illustreeritud on ka muuseumi välja antud muinasjuturaamat „Helde puuraiuja“.

Aprillis ja mais on igal neljapäeval kell 14 võimalus tulla kuulama üht Kreutzwaldi muinasjuttu. Palume tulekust kindlasti ette teada anda: info@lauluisa.ee.

 


Liitu uudiskirjaga

Iga kuu ilmuv Vana-Võromaa muuseumide uudiskiri.

    Soovin saada uudiskirja aadressile:

    Lisainfo ja ilmunud uudiskirjad.

    Broneeri külastus

    Vana-Võromaa muuseumid
    Võru Instituudi uudiskiri banner
    Vana Võrumaa muuseumid
    Eesti Kirjanike Muuseumide Ühing